21 kwietnia, 2024

Medycyna estetyczna – jakie sa jej mozliwosci

Współczesna medycyna estetyczna oferuje pacjentom szereg metod, dzięki którym mogą oni polepszyć swój wygląd oraz samopoczucie. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na wykonywanie szybkich, a przy tym mało inwazyjnych zabiegów. Dzięki dobraniu odpowiednich metod można spowolnić, a nawet zatrzymać niektóre procesy starzenia się skóry oraz  zmienić wygląd wybranych partii ciała. 

Medycyna estetyczna – czym się zajmuje? 

Medycyna estetyczna to dziedzina, która zajmuje się nie tylko poprawą urody, ale także stanu psychicznego danego pacjenta. Wiele osób przez lata zmaga się z uciążliwymi kompleksami lub problemami, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Zdrowie fizyczne jest ściśle powiązane ze zdrowiem psychicznym, stąd też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej mogą przynosić różnorodne korzyści. Warto wiedzieć, że modelowanie ciała, czy usuwanie oznak starzenia to nie jedyne możliwości, jakie daje ta dziedzina medycyny. Mało inwazyjne zabiegi często służą także do usuwania poważniejszych dolegliwości, takich jak chociażby wysiłkowe nietrzymanie moczu.

Medycyna estetyczna – jakie problemy może rozwiązać? 

Oferta zabiegów z zakresu medycyny estetycznej jest bardzo szeroka. Stąd też warto wiedzieć, jakie problemy można rozwiązać za pomocą często nieinwazyjnych metod. Dzisiaj usunięcie zmian takich, jak np. blizny potrądzikowe nie stanowi już żadnego kłopotu. Podobnie jest ze zmarszczkami, przebarwieniami, czy brodawkami. Odpowiednio dobrane metody pomogą także uporać się z grzybicą np. paznokci, a także z nadpotliwością. Istnieją też skuteczne sposoby na walkę zarówno z nadmiernym owłosieniem, jak i łysieniem. Poniższa lista przedstawia tylko niektóre z problemów, które można pokonać dzięki zastosowaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.

  1. Kurze łapki – to rodzaj zmarszczek mimicznych, które najczęściej pojawiają się wokół oczu. Dzięki zastosowaniu zabiegów liftingujących można się ich jednak łatwo pozbyć. Takie zabiegi polegają np. na założeniu specjalnych nici biorewitalizujących, bądź wstrzyknięciu osocza bogatopłytkowego.
  2. Nadmiar tkanki tłuszczowej – to problem, który dotyczy coraz większej ilości ludzi. Można się go jednak łatwo pozbyć i wcale nie trzeba przy tym korzystać z inwazyjnych metod. Usunięcie zbędnej tkanki tłuszczowej jest możliwe między innymi dzięki zastosowaniu liposukcji ultradźwiękowej lub laserowej. Niektóre zabiegi likwidujące nadmiar tłuszczu, przyczyniają się także do zmniejszenia widoczności cellulitu.
  3. Nietrzymanie moczu– to wstydliwa dolegliwość, która najczęściej pojawia się u kobiet po 45. roku życia. Warto wiedzieć, że u wielu pacjentek problem ten można rozwiązać bez konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego. Wystarczy odpowiednio dobrany zabieg z użyciem lasera, dzięki któremu można odzyskać pełną kontrolę nad trzymaniem moczu.
  4. Nadmierne owłosienie– nadmierne owłosienie wymaga częstej, a nawet codziennej depilacji, co może być bardzo uciążliwe. Problem ten można jednak bardzo łatwo rozwiązać, dzięki wykonaniu tzw. depilacji laserowej. Po kilku seriach zabiegu włoski mogą zostać usunięte i nie stanowić już kłopotu dla pacjentki.
  5. Łysienie– przez wiele lat uważano, że to naturalny proces, którego nie można powstrzymać. Rzeczywiście tak jest jednak to, że nie można zatrzymać łysienia nie oznacza, że nie można zniwelować jego skutków. Medycyna estetyczna pozwala wykonać zabieg polegający na przeszczepieniu włosów, dzięki czemu pacjent może odzyskać dawną fryzurę.

Medycyna estetyczna, jako ratunek dla skóry 

Z wiekiem wiele kobiet zmaga się zmarszczkami, które są wynikiem utraty elastyczności naturalnych włókien kolagenowych. Zmarszczki to jednak nie jedyny problem ze skórą, na jaki skarży się spora część pacjentek. Bardzo uciążliwe są również przebarwienia, które powstają na skutek zaburzeń barwnikowych skóry, bądź też nadmiernego wystawiania jej na działanie promieni słonecznych. Przebarwienia często powstają również na skutek problemów z tarczycą oraz w trakcie stosowania kuracji hormonalnych. Podobnie jak zmarszczki, mogą one być także wynikiem naturalnego procesu starzenia się skóry. Niezależnie od przyczyny powstania takich symptomów istnieje wiele sposobów na to, aby zmniejszyć ich widoczność. Medycyna estetyczna oferuje szereg zabiegów, dzięki którym można znacznie poprawić wygląd skóry. W wielu przypadkach najlepsze rezultaty przynoszą zabiegi z wykorzystaniem lasera, takie jak np. te, które wymieniono poniżej.

  1. Twin Light– to zabieg odpowiedni dla pań zmagających się z problemem wiotkiej skóry. Dzięki wykorzystaniu dwóch laserów można uzyskać efekt liftingu i wymodelowania twarzy, bez użycia skalpela. Zabieg może także pomóc w wyrównaniu kolorytu skóry i spłyceniu ewentualnych blizn. Zabieg trwa około 45 minut i jest na tyle przyjemny, że wykonuje się go bez znieczulenia.
  2. Fotona 4D – to dobry wybór dla osób, które potrzebują ujędrnienia oraz wygładzenia skóry. Laser używany do zabiegu świetnie radzi sobie również z zaburzeniami barwinkowymi, a nawet niedoskonałościami. Może on także zamknąć popękane naczynka i sprawić, że skóra będzie wyglądała dużo młodziej.
  3. Fotoodmładzanie T3– to zabieg z wykorzystaniem lasera o bardzo silnej mocy, dzięki której dociera on nawet do najgłębszych warstw skóry. Dzięki takiemu działaniu laser pobudza procesy regeneracyjne i jest skuteczny w walce ze zmarszczkami oraz przebarwieniami.
  4. Frakcjonowanie laserowe z ablacją Smooth– frakcjonowanie przyczynia się do wygładzenia i ujędrnienia skóry, a także do wyrównania jej kolorytu. Zabieg może zmniejszyć widoczność piegów, a nawet przyczynić się do ich całkowitej likwidacji. Frakcjonowanie to dobry wybór dla pań, które zmagają się z wiotką skórą twarzy, ramion i dekoltu, a nawet powiek.

Powyższe zabiegi medycyny estetycznej mogą przyczynić się do poprawienia wyglądu skóry, jednak należy pamiętać, że wszystko jest zależne od zaawansowania poszczególnych zmian. Indywidualny dobór zabiegów do potrzeb danej pacjentki to jednak gwarancja sukcesu. Warto wiedzieć, że zabiegi medycyny estetycznej nie opierają się jedynie na stosowaniu metod takich, jak np. terapia laserowa. Równie ważne jest stosowanie peelingów i innych specjalistycznych preparatów.