Decyzja o wyborze opieki nad nieuleczalnie chorym czy pacjentem w zaawansowanej fazie choroby, nie jest łatwa. Bliscy i członkowie rodziny muszą dokładnie przemyśleć optymalne rozwiązanie. Nie chodzi jedynie o to, by “pozbyć się” problemu, ale przede wszystkim o to, by móc zapewnić potrzebującemu najlepsze wsparcie. Właściwe warunki i profesjonalna, całodobowa opieka zawsze gwarantowana jest w hospicjum.
Oczywiście, w Polsce działają też tzw. hospicja domowe, ale te znacznie angażują zawsze także innych domowników. Nie każdy może pozwolić sobie na długi pobyt w domu czy utratę pracy. Dla niektórych patrzenie na cierpienie najbliższej osoby staje się zbyt dużym obciążeniem psychicznym. Z całą pewnością nie należy potępiać tych, którzy decydują się na oddanie chorego do hospicjum. To nierzadko najlepsza decyzja, jaką można podjąć, chociaż za każdym razem wiąże się z licznymi wyrzeczeniami.
Hospicja całodobowe
Hospicjum, w którym pacjent może przebywać całodobowo, zapewnia profesjonalną opiekę, dopasowaną do potrzeb chorego. Najczęściej realizowane jest w nim leczenie paliatywne, które polega na łagodzeniu najgorszych objawów choroby, w tym na uśmierzaniu bólu. Nie chodzi o to, by wyleczyć pacjenta, bo na to jest już zwykle zbyt późno, ale raczej o to, by ostatnie chwile życia mógł on przetrwać w najlepszym komforcie, bez cierpienia. Hospicja wyposażone są w niezbędny sprzęt, zatrudniona jest tam kadra lekarska, pielęgniarska, funkcjonuje klinika leczenia bólu, dzięki której do każdego chorego podchodzi się w sposób indywidualny.
Hospicja dzienne
Takie ośrodki zapewniają opiekę nad chorym w dzień, natomiast w nocy pacjent spędza czas we własnym domu, wśród osób bliskich. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą całkowicie poświęcić się pacjentowi. W ciągu dnia chory może liczyć na profesjonalną pomoc, wdrażane są metody uśmierzania bólu, w tym leczenie paliatywne marihuaną czy innymi środkami naturalnymi. Odbywają się wszelkie niezbędne zabiegi, w tym konieczna rehabilitacja, na którą pacjent nie mógłby sobie pozwolić w warunkach domowych.
Hospicja domowe
Osoby, które zdecydują się na samodzielną opiekę nad chorym bliskim, nie zostają pozostawione bez pomocy. Mogą liczyć na wsparcie hospicjum, do ich dyspozycji jest także klinika bólu. Każdego dnia z wizytą do chorego przyjeżdża zespół medyków albo pielęgniarek, które przeprowadzają niezbędne zabiegi wedle zapotrzebowania. Hospicja domowe pozwalają choremu odchodzić z tego świata wśród bliskich, w pełnym komforcie, ale jednocześnie przy zachowaniu profesjonalnej pomocy.