29 marca, 2024

Najpopularniejsze olejki eteryczne i ich właściwości

Najpopularniejsze olejki eteryczne i ich właściwości

Niektóre olejki eteryczne zostały odkryte jeszcze w starożytności. Doceniano je nie tylko za właściwości pielęgnacyjne, ale również te prozdrowotne. Dzisiaj nie jest inaczej, coraz więcej osób skłania się ku korzystania z dobrodziejstw natury w przypadku różnego rodzaju schorzeń czy chociażby zabiegów upiększających. Przedstawiamy olejki, które cieszą się największym zainteresowaniem i są cenione właśnie ze względu na swoje pozytywne działanie w szerokim spektrum.

Olejek herbaciany

Działa antybakteryjnie, grzybobójczo, przeciwzapalnie. Olejek herbaciany nadaje się też do odświeżania powietrza oraz realizacji zabiegów czyszczących. Świetnie sprawdza się w ramach dezynfekcji rozmaitych pomieszczeń. Można czyścić nim toalety, blaty kuchenne, podłogi. Nadaje się też do prania, nadając ubraniom niesamowicie świeży zapach i miękkość.

Olejek sandałowy

Odpręża, koi nerwy, dodaje wigoru. Do tego wspiera niwelowanie problemów moczowych, wzmacnia też odporność całego organizmu. Co ciekawe, olejek sandałowy jest traktowany jako afrodyzjak, znacznie zwiększa libido, pobudza seksualnie.

Olejek lawendowy

Wykorzystywany do odświeżaczy powietrza, kosmetyków, perfum przez piękny zapach. Jego właściwości są jednak znacznie szersze. Olejek lawendowy łagodzi stany depresyjne, nerwice, relaksuje, pomaga w zasypianiu, relaksuje. Co więcej, jest skutecznym odstraszaczem insektów, przede wszystkim komarów, koi też zmiany po ukąszeniu tych owadów.

Olejek eukaliptusowy

Stosowany przede wszystkim we wzmożonym okresie przeziębień. Świeży, intensywny zapach ułatwia oddychanie, udrażnia drogi oddechowe, ale niweluje też kaszel, duszności, katar, problemy z zatokami. Sprawdza się jako odświeżacz powietrza, wykazuje właściwości antybakteryjne.

Olejek cynamonowy

Wykorzystywany jest głównie w ramach aromatyzacji pomieszczeń, ze względu na piękny zapach. Okazuje się jednak, że olejek cynamonowy sprawdza się również podczas zabiegów pielęgnacyjnych skórę. Łagodzi cellulit i rozstępy, ujędrnia skórę, minimalizuje blizny. Do tego nawilża, działa antybakteryjnie, doskonale sprawdza się w przypadku cery trądzikowej.

Bez względu na to, jakie olejki eteryczne wybierzemy, zawsze warto przed ich pierwszym użyciem wykonać próbę uczuleniową. Pamiętajmy, że większość z nich nie nadaje się do bezpośredniego stosowania na skórę – istnieje duże ryzyko wystąpienia uczulenia czy podrażnienia. Olejki należy mieszać z ulubionym kremem albo innym olejem. Sprawdzają się też mieszanki olejków eterycznych, które można tworzyć samodzielnie, zwiększając tym samym zakres właściwości ich działania podczas wykonywania jednego zabiegu. Olejki wykorzystuje się do kąpieli, masażu, jako składniki środków kosmetycznych, w ramach inhalacji oraz aromaterapii. Przed użyciem zawsze należy sprawdzić ich zastosowanie.