Jak działa wykrywacz kłamstw?
Jak działa wykrywacz kłamstw? Czy faktycznie za jego pomocą da się określić prawdomówność? Jeśli tak, to, jak to wygląda? Takich pytań ostatnio pojawia się coraz więcej. Jednak to nie powinno nikogo dziwić, w końcu głośno zaczęto mówić o walorach wariografu. Dlatego wzbudza tak szerokie zainteresowanie w kręgach medycznych.
Badania z wykorzystaniem wykrywacza kłamstw
Choć badania z wykrywaczem kłamstw stosuje się od prawie stu lat, to samo działanie https://www.wariograf.com.pl/warszawa urządzenia wzbudza wiele kontrowersji. Na czym dokładnie polega takie badanie? W trakcie testu osoba badana zostaje podłączona do czujników, które rozmieszcza się na różnych częściach ciała. Następnie biegły zadaje danej osobie pytania, na które musi odpowiadać tak/nie. Test zawiera zwykle od 6 do 12 pytań. Są one różne, niektóre nie mają związku z badaną sytuacją (mówi się o nich pytania kontrolne), inne są mocno powiązane z badanym zdarzeniem (tzw. pytania krytyczne).
Jeśli badana osoba miała coś wspólnego z badanych zdarzeniem, to pewne elementy pozostały w pamięci i stanowią tzw. ślady pamięciowe, a wykrywacz kłamstw na skutek zadawania przez biegłego odpowiednich pytania, będzie w stanie wychwycić momenty, w których dana osoba kłamała.
Wykrywacz kłamstw – na czym opiera się jego działanie?
Działanie wariografu opiera się na rejestracji w formie elektronicznej sygnałów wysyłanych przez mózg, które świadczą o śladzie pamięciowym i prezentowanie ich w formie graficznej na urządzeniu. Jak to można rozumieć? Jeśli badana osoba brała udział w sytuacji, która jest przedmiotem badania, to pozostał po niej ślad w układzie nerwowym. Na skutek zadawanych pytań, mózg zaczyna powracać do tych sytuacji i sprawia, że parametry fizjologiczne ciała nagle się zmieniają. Bardzo często zaobserwować można, że oddech się spłyca, podnosi się ciśnienie, przyśpiesza bicie serca, czy ręce zaczynają się pocić. Zarejestrowanie tych parametrów przez wariograf sprawia, że biegły jest w stanie określić, kiedy badana osoba kłamie, a kiedy mówi prawdę.