23 maja, 2024

Stomatolog za darmo: sprawdź, które zęby możesz leczyć w ramach NFZ

Jeśli chcemy leczyć zęby w prywatnym gabinecie będzie trzeba się liczyć z dużymi wydatkami.

Tymczasem jeśli stomatolog ma podpisany kontrakt z NFZ będzie można liczyć na to, że opłata będzie dokonana publicznie i dzięki temu będzie można leczyć zęby całkowicie za darmo. Gwarantowane świadczenia stomatologiczne, które są dostępnie nie będą jednak wszystkich zaspokajać. Warto jednak pamiętać, że nie musimy zawsze płacić za zabiegi ponieważ istnieją możliwości, by skorzystać z nich bez dodatkowych kosztów.

Stomatolog, który będzie miał podpisany kontrakt z NFZ ma nas przyjąć bez skierowana. Będzie można wybierać placówkę, która będzie nam odpowiadać. Nie ma tutaj żadnej rejonizacji. Jeśli zgłosi się z bólem powinien oczekiwać, że zostanie przyjęty tego samego dnia. Mocno ograniczony jest jednak zakres profilaktyki i leczenia zanim ból nas dopadnie. Można raz w roku usuwać kamień z zębów, inaczej będzie, gdy chodzi o kwestie leczenia uzębienia. Trzeba pamiętać, że te dobre, ładnie wyglądające plomby będą dostępne wyłącznie na przednich zębach. Dalej będzie można wypełnić jedynie amalgamatem i tak naprawdę estetycznie nie będzie się to dobrze prezentowało. Jeśli mamy skierowanie od kontraktowego lekarza będzie można prześwietlić zęby ale jeśli sprawa będzie dotyczyła leczenia kanałowe to NFZ płaci wyłącznie za przednie zęby.

Jeśli stracimy kilka zębów i będziemy oczekiwać zastosowania jakiegoś rozwiązania w postaci protezy to niestety na NFZ będzie nam ona przysługiwać wyłącznie raz na pięć lat.

Leczenie mleczaków u dzieci będzie darmowe. Jeśli chodzi o lakierowanie również będzie można tutaj liczyć na to co zaoferować nam może NFZ. Należy jednak pamiętać, że obecnie sytuacja wygląda tak, że to właśnie w zęby dzieciaków NFZ stara się inwestować najwięcej. Dlatego będzie można oczekiwać, że wszystko tutaj będzie korzystniejsze, ponieważ dzieci będą mogły oczekiwać na profesjonalne leczenie.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy chodzi o leczenie ortodontyczne dla dzieci. Jak wiadomo będzie ono możliwe wyłącznie dla dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Jeśli chodzi o starsze dzieci to już będzie trzeba się liczyć z ponoszeniem kosztów i dlatego warto myśleć o takim leczeniu nieco wcześniej, by o siebie zadbać.