Dzięki współczesnej stomatologii leczenie zębów bez bólu jest już możliwe!
Większość ludzi na całym świecie na sama myśl o wizycie u dentysty dostaje gęsiej skórki ze strachu przed bolesnymi zabiegami. Jednak przez wiele lat we wszystkich procesach stomatologicznych wytworzono szereg metod i substancji znieczulających, które niemal całkowicie wykluczają odczuwanie dyskomfortu i bólu. Bardzo wielu doświadczonych dentystów proponuje swoim pacjentom zastosowanie środków znieczulających już nie tylko dlatego, że zabieg będzie bardzo bolesny, ale dlatego żeby zadziałać uspokajająco na pacjenta.
Pacjent mając świadomość, że dostał odpowiednią dawkę znieczulenia przestaje się tak bardzo bać i nie reaguje nerwowo na wszystkie czynności stomatologa. Stosowanie środków znieczulających nie jest jednak nigdy obojętne dla organizmu ludzkiego, dlatego współcześnie dąży się do tego, aby stosować jak najmniejszą dawkę.
W gabinetach dentystycznych mamy kilka rodzajów znieczuleń: w formie żelu, kremu, plastra lub też aerozolu.
Inną formą znieczulenia jest znieczulenie nasiękowe, czyli takie które pozbawia czucia końcówki nerwów, a podawane jest zawsze w formie zastrzyku. Znieczulenie w formie żelu czy kremu podawane jest kilka minut przed rozpoczęciem zabiegu. Jest to także sposób jaki stosują lekarze u dzieci z ząbkami mlecznymi, już chwiejnymi, które nie chcą same wypaść Kolejnym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie przewodowe, które polega na podaniu niedużej porcji leku i znieczuleniu większej części nerwu, a stosowane jest przy leczeniu zębów trzonowych.
Równie popularne jest znieczulenie śródwięzadłowe, polegające na wstrzyknięciu małej ilości leku tylko do jednego zęba. Nową metodą jest znieczulanie prądem, które zyskuje coraz większe grono zwolenników, lecz nie można jej stosować u osób posiadających rozrusznik serca. Również znieczulenie wprowadzane przez urządzenia komputerowe są coraz bardziej popularne, ponieważ dają komfort wprowadzenia minimalnej ilości leku znieczulającego. Przed rozpoczęciem zabiegu w gabinecie stomatologicznym, uprzedźmy lekarza jeśli cierpimy na jakąś chorobę która wyklucza podanie niektórych środków znieczulających. Również powinniśmy podać informacje o stałych lekach jakie przyjmujemy.