Ścięgno Achillesa, to jedno z ważniejszych ścięgien, którego używamy właściwie podczas każdego ruchu. Zapalenie ścięgna Achillesa to najczęstszy jego uraz, który przytrafić może się każdemu. Jak leczyć zapalenie ścięgna Achillesa i co robić, by go uniknąć?
Przyczyny zapalenia ścięgna Achillesa
Zapalenie ścięgna Achillesa przytrafia się bardzo często osobą, które aktywnie biegają. Wtedy jest to wynik nadmiernego obciążenia właśnie tego ścięgna, jednak takie przeciążenie nie jest wyłącznie jedyną przyczyną, która decyduje o rozwoju stanu zapalnego. Do rozwoju zapalenia przyczynić się może również częste noszenie butów na wysokim obcasie, oraz nieumiejętne bieganie i chodzenie – złe ułożenie stóp, twarde podłoże do https://dobry-ortopeda.warszawa.pl/ostroga-pietowa-jak-ja-leczyc-skutecznie biegania, czy zbyt szybki i intensywny bieg.
Ponadto, na zapalenie ścięgna Achillesa bardzo często cierpią osoby z otyłością i dną moczanowa.
Objawy zapalenia ścięgna Achillesa są dość niepozorne. Przede wszystkim odczuwać można ból w okolicy łydki. Z czasem ból nasila się coraz bardziej i występuje nie tylko podczas ruchu, ale także w stanie spoczynku. W poważniejszych stadiach zapalenia, możemy zaobserwować obrzęk, lub większą wrażliwość na dotyk.
Leczenie stanu zapalnego ścięgna Achillesa
Sam stan zapalny i jego objawy nie brzmią zbyt poważnie i bardzo często, w początkowych fazach jest to sprawa dość mocno bagatelizowana. Przez to, leczenie takiego stanu zapalnego zaczyna się zazwyczaj dość późno w nieco bardziej zaawansowanym stadium.
Przede wszystkim żeby złagodzić znacząco ból i nie pogarszać jeszcze bardziej swojego stanu, należy ograniczyć treningi i znacząco zmniejszyć ich intensywność.
Na ból, doraźnie bardzo dobrze działają okłady z lodu, zbawienne są też zwyczajne środki przeciwbólowe, zarówno w postaci doustnej, jak i w żelach i maściach. Bardzo korzystnie wpływa też noszenie stabilizatorów, ortez oraz specjalnych podpiętków. To który z sprzętu medycznego najlepiej sprawdziłby się w naszym przypadku, określić może fizjoterapeuta.
Oczywistym sposobem na leczenie zapalenia ścięgna Achillesa jest też rehabilitacja. Aktualnie rehabilitacja i fizjoterapia mają naprawdę szeroki wachlarz różnorodnych zabiegów i terapii. Ciężko jest określić jeden zabieg, który najlepiej zadziała na zapalenie ścięgna Achillesa. Z pewnością w początkowej fazie leczenia rehabilitant zastosuje lekkie ćwiczenia rozciągające ścięgno, które przy regularnym stosowaniu mogą pomóc w walce z bólem i poprawić elastyczność ścięgna. Dobrze sprawdzają się też przeróżne masaże, oraz akupunktura. Szczególnie akupunktura bardzo dobrze sprawdza się jako remedium na ból, niemal natychmiastowe.
Ciekawą alternatywą do takich technik są też inne zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak fala uderzeniowa, czy leczenie osoczem bogatopłytkowym, a nawet jonoforeza. Niestety, zazwyczaj są to dodatkowo płatne zabiegi i to, czy zadziałają one w konkretnym przypadku określić może tylko specjalista na podstawie badań i wywiadu z pacjentem.