15 lipca, 2024

Funkcjonalności, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Funkcjonalności, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często stosowanym w diagnostyce. Umożliwia analizę całego ciała albo jego ustalonej części pod kątem zapalenia, urazu czy zmian nowotworowych. Pacjent w trakcie badania leży nieruchomo w wąskim tunelu automatu. Kiedy trzeba wykonać MRI, jak się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się przeważnie USG i RTG, uzupełniająco także rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie powyższe badania mają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Stąd tak istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając możliwości na odpowiednią diagnozę a później efektywne terapie.
Kolosalnym pozytywem badania MRI jest uzyskanie dokładnych zdjęć z racji chociażby zastosowania kontrastów i obserwacji organizmu pod wieloma płaszczyznami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają oglądać całe ciało, ale też jego poszczególne organy. Badaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże multinarządowa diagnostyka sprawdza się w badaniu procesów rakowych, guzów ale także analizie dużych uszkodzeń ciała, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.
Obok mnóstwa zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ta metoda ma także wady. Kardynalną może być to, że MRI jest badaniem statycznym, chory musi spoczywać w jego trakcie nieruchomo co problematyzuje przeprowadzenie badania dynamicznego jakże istotnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na wykonanie MRI w Polsce nadal czeka się zbyt długo. Prędzej osiągalne są zdjęcia rentgenowskie bądź ultrasonografia. Istnieje możliwość wykonania rezonansu na własną rękę, cena jednak to przeważnie kilkaset złotych za konkretny obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, jednak wykluczeni z tej metody są pacjenci z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są wszelkie alergie.

Wskazania do rezonansu

Po przeprowadzeniu dostępnych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do wstępnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całego ciała, głowy, jamy brzusznej czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Podstawowym wskazaniem jest wykrywanie chorób układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzmienia kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa jest niezbędny w diagnostyce dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu rozmowy.
Na samo badanie warto przyjść w nie krępującym ubraniu bez metalowych elementów, nie wnosić kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, posiadać dowód osobisty, badanie poziomu kreatyniny (w razie potrzeby zastosowania kontrastu), stawić się na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez makijażu, kosmetyków na włosach. Nie wymaga się odstawienia stale zażywanych leków.

Jak prześwietla rezonans?

Podczas rezonansu badany przebywa w tubie. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner urządzenia wytwarza mocne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, następnie wytwarza fale radiowe które po trasie znajdują na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer znajduje informacje o budowie organizmu, opracować komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości ze strony chorego, ale w zamian pokazuje pełen obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez limitów, jedynie stanowić może zagrożenie dla osób z rozrusznikiem serca bądź innymi metalowymi elementami w organizmie, jakie stanowią przeciwwskazania do MRI. Dlatego bardzo ważny jest wywiad i udzielanie autentycznych odpowiedzi przed każdym prowadzonym badaniem albo zabiegiem.