28 września, 2023

Badanie dopplerowskie – czym jest i jak wygląda?

Na badanie dopplerowskie wysyłanych jest coraz więcej osób. Czym jednak jest to badanie? Jak dokładnie przebiega badanie dopplerowskie? Sprawdzamy!

Badanie dopplerowskie – co to za badanie?

Co dokładnie skrywa się pod nazwą badania dopplerowskiego? Co oznacza doppler warszawa? Z takimi dylematami mierzy się każdy, kto dostał skierowanie na badanie. Co jednak skrywa się za jego nazwą? Badanie dopplerowskie ma ścisły związek z chirurgią naczyniową, a więc działem medycyny zajmującej się diagnostyką oraz leczeniem zaburzeń funkcjonowania naczyń krwionośnych i limfatycznych. Badanie dopplerowskie zwane również USG Doppera to jedno z badań diagnostycznych, które pozwala ocenić stan tętnic oraz żył. Co ważne USG Dopplera to badanie nieinwazyjne, co oznacza, że osoby, które dostaną na nie skierowanie, nie muszą obawiać się o swoje zdrowie, czy bezpieczeństwo.

Badanie dopplerowskie uznawane jest za jeden z najlepszych sposobów na wykrycie wszelkiego typu nieprawidłowości w funkcjonowaniu tętnic i żył, w tym np. niedrożności wywołanej zmianami miażdżycowymi, tętniaki, czy nawet zatory żylne.  

Badanie dopplerowskie – jak wygląda samo badanie?

Dla wielu bardzo i tak nadal tajemnicą pozostaje, jak wygląda takie badanie, przez co niepotrzebnie się stresują. Aby nie stresować się na zapas, warto pamiętać, że jest to badanie bezinwazyjne, nie wymaga też żadnego znieczulenia. Jak dokładnie wygląda badanie dopplerowskie? W badaniu tym wykorzystuje się tzw. efekt Dopplera. Do ciała osoby badanej przykładana jest głowica aparatury, która następnie wysyła falę ultradźwiękową przenikającą ciało. Fala ultradźwiękowa odbija się od cząstek krwi, które pozostają w ruchu i powraca do głowicy. Wszystkie odnotowane sygnały i zmiany przesyłane są bezpośrednio do aparatu ultrasonograficznego i przedstawiane w postaci obrazu na monitorze. Te proste kroki sprawiają, że lekarz w ciągu kilku chwil jest w stanie ocenić przepływ krwi, jak również stan naszych naczyń krwionośnych (jednakowo żył, jak i tętnic).