Większość z nas na ubytki w zębach mówi po prostu: dziury. Niezależnie od tego, jak je nazwiemy są to zmiany spowodowane przez próchnicę. Są groźne, kiedy je zauważymy musimy, jak najszybciej udać się do dentysty. Zdecydowanie najczęściej do rozwoju próchnicy dochodzi pomiędzy zębami, w sąsiedztwie linii dziąseł oraz w zagłębieniach, które znajdują się na powierzchniach zębów trzonowych.
Z jakimi rodzajami ubytków możemy się spotkać? Jakie są metody ich leczenia?
Efektem próchnicy są ubytki w zębach. Pojawia się ona w wyniku działania bakterii, które rozkładają cukry, a przy okazji wytwarzają kwasy organiczne. Bakterie odpowiedzialne za próchnicę są przedstawicielami gatunku Streptococcus mutans. W efekcie ich działania na powierzchni zębów tworzy się nalot żółtego koloru, który przylega do nich niezwykle szczelnie. To płytka nazębna, która w osiemdziesięciu procentach składa się z drobnoustrojów, a w dwudziestu z organicznego podłoża dzięki, któremu mogą one przylegać do powierzchni zębów. Osoby, które zaniedbują właściwą higienę jamy ustnej przyczyniają się do jej narastania. Im bardziej się ona rozrasta, tym bardziej uszkadzane jest szkliwo. W końcu dochodzi do powstania ubytku.
Jak wykrywa się ubytki?
Zdecydowanie najłatwiej jest wykryć ubytki w czasie kontrolnych wizyt u dentysty. Tylko lekarz jest w stanie potwierdzić, że zmiany mają charakter próchnicowy. Nie zawsze bowiem zmiany te są widoczne gołym okiem. Na ubytki narażeni są wszyscy niezależnie od wieku. Jest ich kilka rodzajów. Oto one.
Ubytki koronowe – najczęściej umiejscawiają się pomiędzy zębami lub na powierzchniach żujących zębów.
Ubytki korzeniowe – z tym rodzajem ubytków mamy do czynienia u osób starszych, u których doszło do cofnięcia się dziąseł. Cofanie się dziąseł odsłania częściowo korzenie zębów, brak pokrywającego szkliwa sprawia, że są one mocno narażone na próchnicę.
Próchnica nawracająca – może pojawić się wokół już leczonych zębów i koron protetycznych.
Ubytki zagrażają także tym osobom, które uskarżają się na suchość w ustach. Jest to dolegliwość, którą może wywołać między innymi chemio- lub radioterapia. Często ma ona charakter jedynie przejściowy, a czasem niestety trwały. Jedyną skuteczną metodą leczenia ubytków jest oczyszczenie zęba i jego wypełnienie.