23 maja, 2024

Wkładki ortopedyczne

Zastanawialiście się kiedyś czym są wkładki ortopedyczne, oraz w zasadzie do czego one służą? To idealnie trafiliście!

adaniem wkładek ortopedycznych jest skorygowanie wielu schorzeń jak płaskostopie, ostroga piętowa, stopa wydrążona i wiele innych. Również można ich używać do niwelowania dolegliwości bólowych.

Tak więc kto tak naprawdę może nosić wkładki ortopedyczne? Szacuje się, że płaskostopie dotyczy nawet 40% populacji. Oprócz tego jest szereg innych schorzeń, które powinno się zwalczać poprzez noszenie wkładek ortopedycznych. Wielu specjalistów twierdzi, że nie odczuwanie bólu nie oznacza, że nasze stopy są w pełni zdrowe.

Noszenie profilaktycznych wkładek z pewnością Ci nie zaszkodzi. Może natomiast uchronić Cię od wad postawy i przykrych dolegliwości z nimi związanych. Więc każdy powinien nosić odpowiednie dla siebie wkładki ortopedyczne, nie tylko ludzie ze schorzeniami i wadami stóp, ale także zwykłe osoby a przede wszystkim dzieci i młodzież. Szybka reakcja oraz konsekwencja w leczeniu są bardzo ważne, tym bardziej, że w początkowym okresie życia kości się jeszcze kształtują. Korekcja może przynieść bardzo dobre efekty i zapobiec rozwojowi płaskostopia, koślawości kolan czy skrzywienia kręgosłupa u dzieci. Warto przy tym pamiętać, że brak odpowiednich wkładek w przypadku wad stóp u dzieci i młodzieży może prowadzić do poważnych zaburzeń postawy w przyszłości. Zwłaszcza jeśli jesteś mieszkańcem dużych miast – Łódź, Warszawa, Poznań i inne miasta, musisz codziennie przebywać duże odległości, takie wkładki z pewnością Ci pomogą.

Jak zacząć używać wkładek? Jest to bardzo proste. Mianowicie wkładki można włożyć do każdych butów, do jakich się zmieszczą razem ze stopami i nie będą się przemieszczać w żadną stronę. Jeśli coś uciska, to znaczy że nie można ich używać z tymi butami. Jeśli pacjent ma zalecone wkładki, to powinien kupować buty mierząc je z wkładkami.

Czy zatem można używać wkładek ortopedycznych bez konsultacji z lekarzem, skoro wszyscy powinniśmy je nosić? Wybór wkładek ortopedycznych do butów bez uprzedniej wizyty u lekarza nie jest zalecany. Takie rozwiązanie prawdopodobnie nie przyniesie zamierzonego efektu. Jeśli nie jesteś specjalistą, nie będziesz w stanie dopasować wkładki do buta tak, aby mogła korygować wady postawy. Komfort jest oczywiście bardzo ważny, ale nie tylko. Wkładek, podobnie jak okularów korekcyjnych czy aparatu słuchowego, nie powinniśmy kupować na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest noszenie wkładek ortopedycznych wykonanych na zamówienie.