15 lipca, 2024

Przedwczesny wytrysk – jakie są jego przyczyny?

Przedwczesny wytrysk, to powszechne zaburzenie seksualne.

Polega na tym, że mężczyzna nie kontroluje momentu osiągnięcia satysfakcji w trakcie stosunku. W zaawansowanych przypadkach bywa, że do wytrysku dochodzi jeszcze przed wprowadzeniem członka do pochwy, lub chwilę po. Jest to bardzo frustrujący problem, który zaniża samoocenę i pozbawia pewności siebie. Bywa, że mężczyzna nie jest świadomy swojej dysfunkcji seksualnej, a partnerka nie wyprowadza go z tego błędu. Niestety, w wielu przypadkach jest jednak powodem rozpadu związku. Problem ten jest bardzo poważny i może mieć znaczący wpływa na jakość życia. Istnieje wiele technik treningowych i metod leczenia przedwczesnego wytrysku, jednak najpierw trzeba poznać jego przyczynę.

W wielu przypadkach, niekontrolowany wytrysk ma podłoże psychiczne. Znaczącą rolę odgrywa tutaj stres, ale nie jest on jedynym winowajcą zbyt krótkich stosunków. Przedwczesny wytrysk bardzo często przytrafia się młodym mężczyznom. Jest to całkowicie normalne zjawisko, ponieważ dopiero rozpoczynają oni współżycie, a ich napięcie seksualne i wrażliwość na bodźce erotyczne są bardzo duże. Na tym etapie może dochodzić do wytrysku jeszcze w trakcie gry wstępnej. Problem najczęściej ustępuje wraz z ilością i częstotliwością odbywanych stosunków, a historie erotyczne są coraz dłuższe. Kolejną przyczyną przedwczesnego wytrysku może być zbyt rzadkie współżycie. Długie przerwy pomiędzy stosunkami wywołują wysokie napięcie seksualne i wzmożone podniecenie. Co ciekawe, również nadpobudliwość seksualna i zdolność do wielokrotnych stosunków w krótkim czasie mogą powodować brak kontroli nad osiągnięciem satysfakcji seksualnej, która następuje zbyt szybko.

Oprócz psychicznych, istnieją również przyczyny natury fizycznej, które wymagają leczenia. Należą do nich między innymi:

  • choroby (np. infekcje dróg moczowych, cukrzyca, zapalenie gruczołu krokowego),
  • nałogi (np. alkoholizm),
  • wrażliwa lub nabyta nadwrażliwość żołędzi członka,
  • starzenie się.

Ustalenie przyczyny przedwczesnego wytrysku bywa trudne, jednak nie można popadać w histerię z tego powodu. Warto skupić się na problemie i uświadomić sobie skąd się bierze. Pozwoli to zastosować odpowiednie leczenie, wsparcie farmakologiczne i treningi panowania nad własnym ciałem, a tym samym poprawi jakość życia seksualnego i znacząco wydłuży erotyczne historie.