Zdrowe zęby mleczne u dzieci są tak samo ważne jak żeby stałe. Nie warto tutaj oszczędzać i zaniedbywać uzębienie dziecka, ponieważ może to przynieść wiele przykrych następstw. Warto zadbać nie tylko o dobrą szczoteczkę i pastę, ale też o dobre nawyki higieniczne, które powinniśmy wpajać dziecku od urodzenia.
Wielu rodziców pyta kiedy należy rozpocząć mycie zębów u dziecka i jak wykonywać prawidłowo te czynności?
Najlepiej dbałość o higienę jamy ustnej zaczynać jak najszybciej, aby uniknąć później kłopotów z pojawiająca się próchnicą. Bardzo często problemy z próchnicą są następstwem zaniedbań wczesnej pielęgnacji zębów, ponieważ w dalszym ciągu wśród rodziców panuje przekonanie, że o żeby mleczne nie trzeba szczególnie dbać bo i tak przecież wypadną. Inną sprawą jest to że na rynku nie ma past które nadają się do użytku u bardzo małych dzieci, a szczoteczki choć niezmiernie delikatne i małe, również mogą podrażniać delikatne dziąsła. Nawyki mycia i starannego szczotkowania zębów powinniśmy wprowadzić już u bardzo małych dzieci. Można zacząć od zabawy w naukę szczotkowania zębów, co małym dzieciom bardzo się podoba. Trzeba pamiętać, że małe dzieci nie mogą używać past z fluorem, a jak już to w bardzo małej ilości i pod nadzorem rodziców.
Jak dbać o przyszłe ząbki niemowląt i pielęgnować dziąsła?
Przede wszystkim zrezygnujmy z produktów zawierających cukier, co ogólnie wyjdzie na korzyść zdrowia dziecka. Cukier w prostej postaci zawarty jest nie tylko w słodyczach, ale także w napojach, słodkich dżemach, kremach czekoladowych i wielu innych produktach, które podane przed snem staną się przepustką dla próchnicy. Bardzo ważne jest abyśmy starannie wybierali szczoteczkę i pastę dla naszych dzieci, ponieważ łatwo mogą urazić dziąsła. Szczoteczka powinna być miękka i mała, a jeśli do tego zadbamy o jej atrakcyjny wizualnie wgląd, to maluszki chętniej będą po nią sięgać.
Przed zakupem pasty starannie przeczytajmy jej skład, ponieważ wielu producentów dodaje substancje konserwujące lub barwniki, których absolutnie powinniśmy unikać w pastach dla dzieci. W pastach natomiast powinien być zawarty ksylitol, który jest substancją obniżającą pH w ustach i zapobiega rozwojowi bakterii w środowisku kwasowości. Pierwszą wizytę u dentysty razem z dzieckiem zaplanujmy pomiędzy pierwszym a drugim rokiem życia, po pojawieniu się pierwszych zębów. Dzieci w trakcie wizyt oswajają się z gabinetem, przekonują się że nie wiąże się to z bólem i z innymi nieprzyjemnymi czynnościami, a lekarz stomatolog jest miły i sympatyczny.