16 marca, 2025

Jak często chodzić do kardiologa?

Kardiolog jest lekarzem odpowiedzialnym za stan naszego serca. Jednak nie odwiedzamy go tak często, jak powinniśmy – to wskazują chociażby statystyki dotyczące chorób serca i układu sercowo-naczyniowego. Kiedy warto zgłosić się do tego specjalisty i jak często do niego chodzić?

Kim jest kardiolog?

Kardiolog to lekarz, który jest odpowiedzialny za diagnozowanie oraz leczenie chorób i wad serca. Mogą one być zarówno nabyte, jak i wrodzone. W tej chwili schorzenia układu sercowo-naczyniowego są jedną z najczęstszych przyczyn zgonu w krajach rozwiniętych. O zdrowe serce można dbać na różne sposoby, które wskazać powinien właśnie kardiolog. Kardiologia dzieli się na trzy działy: nieinwazyjną, inwazyjną i kardiochirurgię. Nieinwazyjna kardiologia to diagnozowanie i leczenie chorób układu sercowo-naczyniowego. Inwazyjna umożliwia leczenie metodami niechirurgicznymi, z kolei kardiochirurgia to leczenie za pomocą operacji i zabiegów, na przykład poprzez wstawienie rozruszników czy wymianę zastawki.

 

Jakie choroby leczy kardiolog?

Kardiolog zajmuje się wszystkimi chorobami układu sercowo-naczyniowego. Dlatego będzie diagnozować i leczy nie tylko schorzenia ściśle związane z mięśniem sercowym (na przykład chorobę wieńcową, arytmię czy zaburzenia rytmu serca), ale także miażdżycę czy nadciśnienie tętnicze. Kardiolog zajmie się również dławicą piersiową oraz wadami serca – zarówno tymi nabytymi, jak i wrodzonymi.

 

Kiedy zgłosić się do kardiologa?

Choroby serca mogą objawić się nagle, ale także narastać latami. Dlatego konieczna jest baczna obserwacja swojego ciała i sygnałów, które ono daje. Aby sprawdzić, czy serce jest w dobrym stanie, warto chociażby regularnie mierzyć ciśnienie, tętno, a także nasycenie krwi tlenem. Serce źle reaguje także na stres, złą dietę, wysokie stężenie cholesterolu, częste korzystanie z używek czy też wysoki poziom cukru. Jeśli zatem cierpisz na otyłość, masz cukrzycę, jesteś nałogowym palaczem czy też prowadzisz stresujący, siedzący tryb życia, warto pomyśleć o tym, by odwiedzić kardiologa w celu sprawdzenia stanu swojego serca. Do kardiologa należy udać się wtedy, gdy borykasz się z nawracającym bólem bądź uciskiem w klatce piersiowej, omdleniami, znacznym spadkiem formy bądź dusznościami czy zadyszką. Warto także podkreślić, że wizyta u kardiologa w takich przypadkach nie powinna być ostatecznością. Do lekarza należy zgłosić się jak najszybciej, gdy tylko zauważymy niepokojące objawy.

Jak często chodzić do kardiologa?

Wizyta u kardiologa powinna być traktowana także w sposób profilaktyczny. Warto udać się do niego raz do roku, w celu sprawdzenia, czy nasze serce jest zdrowe. Lekarz przeprowadzi nie tylko wywiad, ale również zbada serce i zleci wykonanie EKG, które jasno wskaże, czy wszystko jest w porządku.

Do kardiologa na NFZ czy prywatnie?

Jeśli stan zdrowia zauważalnie się pogorszył, to czas, by do akcji wkroczył kardiolog. Warszawa jest jednym z miast, w którym bez problemu znajdziesz wielu specjalistów z tego zakresu. Jednak kolejki do nich mogą być bardzo długie. Dlatego warto pomyśleć o wizycie prywatnej, która będzie znacznie szybsza. Może sprawić, że uda ci się wykryć poważny problem dużo szybciej.

 

Do kardiologa z całą pewnością warto chodzić nie tylko w sytuacjach, w których z naszym zdrowiem już coś się dzieje. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat lekarzy w twoim mieście oraz metod badania i terminów, zajrzyj na stronę Cmp.med.pl.