Nowoczesne wypełnienia w leczeniu próchnicy

Najlepszym sposobem dbania o zęby jest odpowiednia higiena jamy ustnej, lecz kiedy to zawiedzie, konieczne jest wypełnienie ubytków. Współczesne materiały pozwalają na zrobienie tego w sposób estetyczny i skuteczny. Kiedy pojawia się ubytek…

Najwcześniejsze stany próchnicy mogą być eliminowane bez borowania poprzez odpowiednia remineralizację oraz laserową ablację odrobiny uszkodzonych tkanek. Jeśli jednak odwapnienie sięga głębiej, konieczne jest usuniecie całej zmienionej chorobowo tkanki i wypełnienie powstałego ubytku. Rodzaj wypełnienia zależny jest od szeregu czynników. Najważniejsze jest to, z jakim zębem mamy do czynienia i jak wielka jego część musi zostać wypełniona. Zbyt delikatne wypełnienie może wypaść lub doprowadzić do złamania zęba. Decyzję podejmuje stomatolog.

Plombowanie zęba trwa od jednego do czterech kwadransów w zależności od wielkości ubytku i dostępności miejsca ubytku. Dentysta musi odpowiednio opracować ząb i zadbać, by wypełnienie nie pozostawiało szczelin dla bakterii oraz zostało wygładzone. Profilaktyka próchnicy można skutecznie zapobiegać poprzez szereg zabiegów stomatologicznych.

Najpopularniejsze jest lakierowanie, w wyniku którego zęby zostają pokryte specjalną substancją chroniącą je przed działaniem bakterii. Zabieg można stosować nawet na zębach mlecznych.

Lakowanie to z kolei zabieg, który ma za zadanie wypełnić naturalne szczeliny w zębach, zwłaszcza trzonowych. Lak chroni szkliwo głównie przed działaniem cukru.

Fluoryzacja, zabieg wykonywany coraz częściej, to nanoszenie na zęby specjalnej pianki, która wywołuje efekt remineralizacji zębów. Zabieg należy wykonać kilkakrotnie. Idealne wypełnienia

Nic nigdy nie jest idealne, ale technologia medyczna pozwoliła nam dzisiaj na zastąpienie nietrwałych, czarnych plomb amalgamatowych poprzez kompozytowe materiały utwardzane chemicznie lub częściej, poprzez światło. Ich barwę można łatwo dostosować, a ich trwałość to 3-10 lat. Są też bardziej odporne na wszelkiego rodzaju ukruszenie. Koszt plomby kompozytowej to 80-350 złotych.

Plomby glassjonomerowe to z kolei plomby słabsze, białe, ale przydatne w zabezpieczaniu przed próchnicą. Kosztują 60-300 złotych.

Giomery, materiały najnowsze, stosuje się najczęściej w zębach tylnych, ponieważ nie powodują ścierania się zębów przeciwstawnych. Ich koszt to 100-400 złotych.

Story Page